Kripto Sözlük - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  290347,193
  % 4,32
 • ETHEREUM/TL
  18410.61
  % 5,25
 • RIPPLE/TL
  5.16
  % 2,27
 • BITCOIN CASH/TL
  3868.95,319
  % 2,65
 • LITECOIN/TL
  1060.63
  % 3,33
 • COSMOS/TL
  96.07
  % 1,69
 • CARDANO/TL
  10.43
  % 4,33
 • TETHER/TL
  8.58
  % 0,15

Kripto Sözlük

Airdrop: Proje yetkilileri tarafından üretilen kripto paraların bir kısmını ücretsiz şekilde halka dağıtması işlemine verilen isim.

Adres: Bitcoin ve diğer kripto paraların gönderilip, alınabildiği Alfanumerik karekterler bütüne verilen isim.
Örnek Adres: 1EU7ahy6btakBpedEEGVRzyXgVwNhLGYB1

Altcoin: Bitcoin’e karşı alternatif olarak üretilen tüm Kripto paralara verilen isim. Ethereum, Xrp, Xlm, Bnb ve diğer tüm coin ve tokenler buna örnek olarak gösterilebilir.

Anti Money Laundering (AML) : Kripto para ve normal ekonomide yasa dışı varlıkların aklanmasının önüne geçmek için için yapılan çalışmalara verilen isimdir. Dünyada ve ülkemizde bu alanda birçok kurum vardır. Türkiye’de Masak bu amaçla kurulmuş bir kurum örneğidir.

Arbitraj: Bitcoin ve Kripto paralar ayrıca Altın, Petrol, gümüş gibi ticarete konu olan enstrümanları farklı piyasa farkına göre alıp satmak. Örnek A borsası üzerinden alınan 100$ değerindeki Kripto parayı B borsası üzerinden 100$ üzerinde bir miktara satmak ve bu sayede kar amacı gütmek.

Bitcoin: Satoshi Nakamoto tarafından üretilen ilk Kripto para, sembolü ₿ olarak gösterilen ve kısaltması BTC olan sanal para birimidir.

Bitpay: Sanal veya günlük hayatta işletmelerin Bitcoin ödemesi almak için kullanabileceği teknik alt yapıyı sunan ödeme işlemci şirketidir.

Block: Blok zinciri üzerinde bekleyen işlemleri onaylayan ve içeren bir kayıttır. İşlemleri içinde barındıran yeni blok madencilik vasıtasıyla blok zincirine eklenir.

Blockchain: Bitcoin adreslerinin bakiyelerinin kontrol edilebildiği ve Bitcoin işlemlerin halka açık olarak görünebildiği bir oluşumdur.

Confirmation: Bir işlemin ağ tarafından doğrulanması ve geri döndürülme olasılığının mümkün olmadığı anlamına gelen işleme verilen isimdir.

DDoS: Bir sistem tarafından sunulan hizmeti engellemek veya yavaşlatmak için yapılan saldırılara verilen isim. Bitcoin havuzu siteleri ve Bitcoin borsaları DDoS saldırılarına sık sık uğrar.

Deflation: Piyasalarda fiyatların belirli bir zaman aralığında sürekli düşüş göstermesi durumu olarak açıklanabilir.

Difficulty: Kripto para üretiminde bir blok üretmenin ortalama süresini belirten sayısal değerlerdir.

Exchange: Farklı Kripto paraların al-sat yapıldığı merkezsiz borsalar.

Fork: Blok zincirinin alternatif devam eden bir versiyonunun oluşturulması, genellikle sağlayıcıların diğerlerinden farklı bir dizi işlem blokları çıkarmaya başlamasından dolayı oluşur.

Genesis Block: Blok zinciri üzerindeki ilk blok’a verilen isimdir.

mBTC: Bitcoin’in binde birine verilen isim.

Mining: Bilgisayar donanımları kullanılarak, işlemeleri çözüp yeni Kripto paralar üretimi.

Pump and Dump: Herhangi bir Kripto paranın fiyatını şişirme (Pump) ve ardından elindeki varlıkları yüksekten satma eylemi, satış sonrası fiyat büyük bir düşüş (Dupm) yaşar.

Satoshi: İsmini Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto’dan alan ve BTC’nin milyonda birine verilen isimdir. (0.0000001 BTC)

Transaction Fee: Bir Kripto paranın transferi için istenilen işlem ücretine verilen isim.

uBTC: Bitcoin’in yüz binde birine verilen isim.

Wallet: Kripto paraları içinde saklamak için kullanılan cüzdan, bir nevi banka hesabı gibi.